Na návštěvě u farmáře - Mléčná farma Krhanice

Za mlékem z Krhanic se sjíždějí lidé ze širokého okolí

Mléčná farma Krhanice ve Světě Bedýnek

 

Jsme moc rádi, že vám ve Světě Bedýnek můžeme představit dalšího z nových dodavatelů. Tentokrát mléčnou rodinnou farmu Krhanice a jejího majitele Františka Mikoláše. Jejich skvělé mléko a výrobky z něj jsou totiž již vyhlášené a sjíždějí se za nimi lidé z okolí. Čím je jejich mléko tak skvělé?

Pan Mikoláš a jeho rodina hospodaří dnes již na 900 hektarech půdy. Dvě třetiny jsou právě vyhrazeny pro chov dobytka a největší část z něj právě tvoří strakaté mléčné krávy. O dobytek na farmě je dobře postaráno. Mají volný pohyb během celého roku a to i v zimě.

Sami si rozhodnou, zda zůstanou ve stáji, nebo se budou pást na louce. Během roku, kdy je na pastvinách tráva zelená, pasou krávy hlavně ji a na zimu jsou přikrmovány vlastním vypěstovaným krmivem. Nejčastěji kukuřicí, pšenicí, senem a ječmenem, prostě tím, co mají krávy nejraději. Mají dostatek pohybu, jí pestrou a přirozenou stravu, žádné náhražky a jsou bez stresu. Díky tomu zdejší mléko chutná tak lahodně a žádné jiné se mu jen tak nevyrovná.

Pan Mikoláš svých přístupem docílil dokonce i toho, že jeho krávy dojí dvakrát více, než by dojily v běžné mlékárně zavřené v kotcích a bez možnosti pohybu. V Krhanicích mají opačný přístup. Dobytek je pro rodinu a jejich 20 zaměstnanců tím nejdůležitějším a hlavně zdrohjem obživy. Pan Mikoláš jednou dokonce odešel i z oslavy svých narozenin, protože se mu ve stáji rodila tou dobou nová telata. Sám říká, že "Největším štěstím pro mě je, když je za mnou vidět kus práce, jak na poli, tak ve stáji“. Proto jim tu tolik záleží na tom, aby se dobytek měl co nejlépe. Ví moc dobře, že všechno se odrazí na výsledné chuti mléka a všech produktů z něj. Kromě čerstvého mléka ve vlastní mlékárně vyrábějí i tvaroh, smetanu, kefír, který má spoustu živých kultur a je skvělý pro zdravé trávení, to samé u bílého jogurtu a jejich specialitami jsou sýry. Zkuste např. zrající romadur nebo vyzrálý pivní sýr. To je vám taková dobrota.

 

Víte, že pan Mikoláš nedělá farmě žádnou reklamu, aby o nich bylo slyšet?

On ji totiž ani nepotřebuje. Lidé si totiž o nich říkají sami mezi sebou. Může za to i fakt, že si nechali vyrobit vlastní mléčný automat, který je hned napojený na cisternu s čerstvě nadojeným mlékem, a tak si na farmě můžete koupit mléko přímo od zdroje. Jak ho jednou ochutnáte, nebudete chtít jiné. A proto se sem sjíždějí lidé až z Prahy. A my máme teď obrovskou radost, že vám můžeme ušetřit cestu a mléko z Krhanic vám dovézt v našich bedýnkách až domů.

 

Jak vypadá takový život na farmě?

Zjednodušeně je to nikdy nekončící práce. Staráte se o dobytek, čistíte stáje, obstaráváte krmivo, včetně setí, sklizně, apod. Po nadojení mléka přichází na řadu jeho zpracování, balení, uchovávání. Pokud se všechno čerstvé mléko neprodá, zásobuje farma z Krhanic okolní obchody, aby nic nepřišlo nazmar. Za svou činnost v roce 2014 získaly Krhanice dokonce ocenění v prestižní soutěži Vodafone jako Živnostník roku ve Středočeském kraji. To je podle nás jen zlomek toho, co by měl za svou píli pan Mikoláš získat. Jsme rádi, že můžeme skrz Svět Bedýnek podpořit jeho farmu a dát vám další důvod, proč kupovat české mléko a mléčné produkty od menších farmářů. Tady je chuť a kvalita na prvním místě, stejně jako vaše spokojenost.