Zelená supersíla microgreens od Standy Hechta

Jelikož se nám jaro opozdilo a farmáři jsou na teplu a hlavně světlu dost závislí, i jejich úroda se tím značně opožďuje. Pro přirozený růst plodin to však není nejvhodnější, protože z jedněch mrazivých extrémů tu máme druhé, a to rychlé přehoupnutí teplot přes dvacet stupňů. Minulý rok jsme vám na bedýnkách touhle dobou nabízeli už první ředkvičky nebo český chřest.

A protože jsou na příjmech z prodeje svých výrůstků farmáři závislí, vymýšlejí, čím tyhle meterologické výkyvy vyplnit. Standu Hechta ze Sluneční farmy Vykáň napadlo pěstovat microgreens, které nejsou závislé na počasí a můžete si je klidně zkusit vypěstovat i doma.

 

Ještě se na chvíli zastavíme u Standy Hechta, abychom vám ho trochu více představili. Stará se o krásnou prastarou farmu v malebné vesničce jen kousek za Prahou. Pro Svět Bedýnek pěstuje výhradně několik druhů rajčat, paprik a bylinek. Má skleník plný citrusových plodů a nově od něj máme i zmiňované microgreens.

Sluneční farma Vykáň, Standa Hecht, Den otevřených dveří pořádaný Světem Bedýnek

 

Co jsou vlastně ty microgreens?

Standa Hecht na farmě Vykáň

 

Jde o mladé výhonky rostlin, běžně např. můžete znát řeřichu. Standa se ale orientuje na zajímavější druhy, jako jsou výhonky řepy, ředkvičky, asijské saláty, hořčici, různé druhy rukoly, apod. Zkouší takový 40 různých druhů mini rostlinek. Pro microgreens je odbodí zimi a začátek jara ideální pro růst. Tyhle mladé rostlinky a jejich lístky jsou nabité vitamíny a minerály, které jsou ukryté v semínkách. Jsou to takové jarní životabudiče, které mají blahodárné účinky. Podobně jako klíčky u luštěnin.

 

Proč jsou zdravé?

Jsou lokální, bez chemie, není potřeba je hnojit, neobsahují nadměrné množství dusíku, tím jsou vhodnější i pro malé děti, které jinak špatně snáší jiné druhy zeleniny. Stačí jim živiny z půdy, voda a správné světlo, při kterém rostou. Nic víc. Narozdíl od jiných druhů zeleniny jako jsou saláty, apod., které v zimě prostě bez chemie nevypěstujete. Zkuste microgreens, je to skvělá alternativa, když ještě není první jarní úroda. A navíc se dají opravdu pěstovat kdekoliv, když mají správné podmínky. Díky tomu nemusí cestovat přes půl světa, aby se dostaly na váš talíř. Takže za nás i rozumná ekologická volba. A tak to bylo kdysi, kdy si každý farmář musel doma poradit s tím, co mu příroda v dané období dala. Jsou nabušené vitamíny, minerály a aminokyselinami. Skrývají v sobě všechnu zelenou sílu, která pochází ze semínka.

 

Co s mini rostlinkami v kuchyni?

 

Záleží vždy na druhu, který chcete zkusit. I mladé výhonky řepy, mají typickou zemitou chuť a to i přesto, že jde o několik dnů mladou rostlinu. Jsou skvělé do salátů, využijete je do tvarohových, vaječných a sýrových pomazánek, ozdobíte s nimi krásně krajíc chleba, krémovou plovéku a klidně je můžete zkusit do smoothie. Doporučujeme je upravovat za studena, kdy v nich zachováte co nejvíce živit. Teplota jejich účinky snadno znehodnotí.

 

Chcete si je zkusit vypěstovat doma?

Standa Hecht na Farmě Vykáň

Pokud vás microgreens lákají, můžete si je zkusit vypěstovat i u sebe doma. Není to nic složitého. Snadno vám vyroste např. zmiňovaná řeřicha, rukola nebo hořčice, které mají první lístky již po deseti dnech od naklíčení. Semínka rozložte na vlhký povrch, ideálně třeba navlhčenou vatu, přikryjte, aby se zapařila a nešlo k nim světlo, propíchejte otvory na vzduch a nechte při pokojové teplotě. Jakmile semínka naklíčí a budou se zvedat nad povrch, přendejte je na zeminu a naopak jim dopřejte dostatek světla, které k růstu potřebují. Nesmí být příliš u sebe, aby vám neuhnívala. Uvidíte, zda se vám to povede. A ze semínek vybírejte jen ta nechemicky ošetřená. A kdyby se nezadařilo, objednávejte rostlinky u nás na bedýnkách :)

Přidat microgreens do bedýnky >>