Italské rizoto s chřestem

Italské rizoto s chřestem
2 porce
30 min

Na rizoto:

180 g rýže na rizoto (Arborio, Carnaroli, Vialone Nano)
100 ml suchého bílého vína (já použila Chardonnay)
500 ml zeleninového vývaru
50 g másla
80 g nastrouhaného parmazánu DOP
1 lžička šťávy z citrónu
1 lžíce olivového oleje
sůl

 

Na chřest:

150 g chřestu
1 lžíce másla
1 lžíce olivového oleje extra virgin

Servírování:

pár kapek olivového oleje extra virgin
lístky řeřichy

 

 

Postup:

Jako první jsem si očistila a nakrájela chřest. U zelenýho chřestu oddělávám jenom ty dřevnatý konce a pak ho už nijak neočišťuju. Jenom v případě, že se mi na něm něco nelíbí. Kde chřest odlomit poznáte snadno. Zkoušejte od konce chřest lehce ohýbat a ono to pak samo křupne. Jsou to zhruba tak tři až čtyři centimetry. Konce můžete samozřejmě jednoduše i jenom odkrojit. Připravenej chřest jsem nakrájela na šikmý kolečka, a hlavičky jsem si dala stranou. Ideální je začít chřest dělat těsně před dokončením rizota, ale nebudu lhát, je pro dvě ruce náročný dokončovat rizoto a ještě opékat chřest. Ale dá se to.

Do menšího hrnce jsem si na plotnu dala vařit hotovej vývar, abych ho mohla přidávat rovnou do rizota, připravila jsem si k ruce i ostatní ingredience a pustila se do toho. Rýže na rizoto se neproplachuje (potřebujeme škrob, díky kterýmu je pak rizoto krásně krémový), takže jsem ji dala na sucho rovnou do mírně rozpálenýho většího hrnce a ve chvíli, kdy se rýže zahřála, jsem přidala víno. To jsem nechala vyvařit a postupně jsem začala přidávat vařící vývar. Ten přidávejte postupně, vždycky tak, aby byl těsně nad hladinou rýže. Když se vyvaří, přidejte další a opakujte to do tý doby, než bude rýže al dente (na skus – měkká ale ve středu lehoučce křupne). Trvá to asi 15 minut. Takhle hotovou rýži (měla by bejt krásně krémová a neměla by plavat ve vývaru) jsem sundala z plotny, přimíchala jsem do ní máslo, lžičku olivovýho oleje, nastrouhaný Parmigiano reggiano, citrónovou šťávu a sůl podle chuti. Pořádně jsem všechno promíchala, aby se rýže krásně spojila s parmazánem a máslem a nechala jsem stranou.

Na pánev jsem těsně před dokončením rizota dala rozehřát lžící másla a olivovýho oleje a pak přidala nakrájený kolečka chřestu bez hlaviček. Opékala jsem asi dvě minuty a pak jsem přidala hlavičky chřestu na další minutu a lehce všechno osolila.

Hlavičky a pár plátků chřestu jsem si dala stranou na ozdobu a zbytek jsem přimíchala do rizota. Snažila jsem se už nepřidávat ten tuk z pánve. Rizoto jsem pak přemístila na placatej talíř a rukou jsem do něj zespod bouchala, aby se rizoto krásně rozlilo po talíři.

Na závěr jsem rizoto dozdobila hlavičkama a pár plátkama chřestu, lístkama řeřichy a pár kapkama olivovýho oleje.

Podávejte hned, jinak vám rizoto začne houstnout a nebude tak krémový!

Tak šup do kuchyně!

Recept připravila Kačí z  My Cooking Diary

Líbí se vám recept?

Produkty z receptu